logo
 
logo
 

 

WYKAZ LEKTUR DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

obowiązujących w roku szkolnym 2018/2019

program ramowy opracowany przez

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG)

I – III szkoły podstawowej

  • Hans Christian Andersen, “Baśnie” (do wyboru);
  • Jan Brzechwa, “Brzechwa dzieciom”;
  • Maria Krüger, “Karolcia”;
  • Astrid Lindgren, “Dzieci z Bullerbyn”;
  • Hugh Lofting, “Doktor Dolittle i jego zwierzęta”;
  • Joanna Papuzińska, “Asiunia”;
  • Danuta Parlak, “Kapelusz Pani Wrony”;
  • Roman Pisarski, “O psie, który jeździł koleją”;
  • Maria Terlikowska, “Drzewo do samego nieba”;
  • Julian Tuwim, “Wiersze dla dzieci”;
  • Łukasz Wierzbicki, “Dziadek i niedźwiadek”.

dla klasy IV szkoły podstawowej

Lektury obowiązkowe ( w całości lub w fragmentach) :

  • Wanda Chotomska “Legenda o warszawskim Bazyliszku”
  • Roald Dahl “Charlie i fabryka czekolady”
  • Frances Hodgson Burnett “Tajemniczy ogród”

Lektury uzupełniające:

  • Janusz Korczak, “Król Maciuś Pierwszy “
  • Carlo Collodi “Pinokio”
  • Wanda Chotomska “Kopciuszek”
  • Ireneusz Dańko “Policja spełniła marzenie chorego chłopca”

Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne, teksty informacyjne, publicystyczne lub popularnonaukowe.

Film: K. Gradowski Akademia Pana Kleksa, A. Maleszka Magiczne drzewo

Lista lektur dla klasy V szkoły podstawowej

(zgodna z NPP z 2017 roku; program nauczania języka polskiego dla klasy V SP do podręcznika „NOWE Słowa na start”; Wyd. Nowa Era)

Lektury obowiązkowe

  • Mickiewicz “Powrót taty”, “Przyjaciele”, “Pan Tadeusz” fragm.
  • Prus “Katarynka”
  • Wybrane mity: “o powstaniu świata”, “o Demeter i Korze”, “Orfeuszu i Eurydyce”, “Heraklesie”, “Prometeuszu”, “Dedalu i Ikarze”

Teksty dodatkowe: (w całości lub we fragmentach)

  • Twain “Przygody Tomka Sawyera”
  • Tuwim “Ptasie radio”
  • Herbert “Pan od przyrody”
  • Molnar “Chłopcy z Placu Broni”
  • Carroll “Alicja w Krainie Czarów”
  • Bahdaj “Wakacje z duchami”
  • Wybrane pozycje z serii “Nazywam się”… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)

Teksty publicystyczne, informacyjne, popularnonaukowe, filmy, audycje radiowe .

Lista lektur – klasa VI szkoły podstawowej

Teksty poznawane w całości – nie mniej niż cztery pozycje książkowe w roku szkolnym oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości.

  • John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit czyli tam i z powrotem”
  • Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”
  • Irena Jurgielewiczowi „Ten obcy”
  • Stanisław Lem „Bajki robotów” (wybór)

Inne teksty: (w całości lub we fragmentach)

  • Bolesław Prus “Z legend dawnego Egiptu”
  • Lucy Maud Montgomery ” Ania z Zielonego Wzgórza”
  • Magda Papuzińska “Wszystko jest możliwe”
  • “Biblia” – fragmenty, np. “Przypowieść o talentach”,
  • “Dekalog św. Franciszka”
  • Anna Kamieńska “Modlitwa do św. Franciszka”
  • Irena Jurgielewiczowi „Ten obcy”

Wybór poezji, w tym utwory dla dzieci i młodzieży:

  • Jan Kochanowski „Na dom w Czarnolesie”, „Na lipę”, „Na zdrowie”
  • Ignacy Krasicki „Lew i zwierzęta”, „Żółw i mysz”, „Syn i ojciec”, „Mądry i głupi,

„Malarze”, „Ptaszki w klatce”, „Przyjaciele”, „Czapla, ryby i rak”

  • Jan Twardowski „Prawda”
  • Zbigniew Herbert „Pudełko zwane wyobraźnią”

Lista lektur dla klasy VII szkoły podstawowej

Lektury obowiązkowe

  • Charles Dickens, “Opowieść wigilijna”
  • Ernest Hemingway, “Stary człowiek i morze”
  • Juliusz Słowacki, “Balladyna”

 

Lektury uzupełniające

Wybrane wiersze Bolesława Leśmiana, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Wisławy Szymborskiej, Cypriana Norwida, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza

  • Nancy H. Kleinbaum, ” Stowarzyszenie Umarłych Poetów”
  • Antoine de Saint -Exupery, “Mały Książę”
  • Henryk Sienkiewicz, “Krzyżacy”
  • Jan Paweł II, “Przekroczyć próg nadziei”
  • Aleksander Fredro, “Zemsta “

Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży, filmy i spektakle teatralne z repertuaru młodzieżowego, wybrane programy telewizyjne, teksty informacyjne, publicystyczne lub popularnonaukowe.

Lista lektur dla klasy VIII szkoły podstawowej

Lektury obowiązkowe:

  • Aleksander Fredro, “Zemsta”;
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;
  • Melchior Wańkowicz, “Tędy i owędy” (wybrany reportaż).

 

Lektury uzupełniające(obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

Adam Mickiewicz, “Reduta Ordona”, “Śmierć Pułkownika”, “Świtezianka”, “Dziady część II”, wybrany utwór z cyklu “Sonety krymskie”, “Pan Tadeusz”

  • Henryk Sienkiewicz, “Quo vadis”,
  • Arkady Fiedler, “Dywizjon 303”;
  • Eric-Emmanuel Schmitt, ” Oskar i pani Róża”;
  • Melchior Wańkowicz, “Monte Cassino” (fragmenty);
  • Stefan Żeromski, “Syzyfowe prace”;
  • Sławomir Mrożek, “Artysta”;
  • Melchior Wańkowicz, “Tędy i owędy” (wybrany reportaż).

Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

 

Wydarzenia
  1. ferie

    October 20 - October 28
  2. zajęcia szkolne

    November 3 @ 9:00 am - 1:00 pm
  3. zajęcia szkolne

    November 10 @ 9:00 am - 1:00 pm
  4. Koncert “Sto lat”

    November 11 @ 6:30 pm - 9:00 pm
  5. zajęcia szkolne

    November 17 @ 9:00 am - 1:00 pm
  6. zajęcia szkolne

    November 24 @ 9:00 am - 1:00 pm